Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός χρόνου το καλάθι του Κάνααν – Διαμαρτυρία στους διαιτητές

Στα αποδυτήρια των διαιτητών στο ΣΕΦ, μετά το τέλος του δεύτερου τελικού της Basket League επισκέφτηκαν οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού AKTOR εκφράζοντας τα έντονα παράπονά τους, μεταξύ άλλων για το εκπρόθεσμο καλάθι του Αϊζάια Κάνααν στην 4η περίοδο, αλλά και τη συμπεριφορά του Αμερικάνου γκαρντ στο τέλος.

Περίπου 4:30 λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου τελικού, με το σκορ στο 76-70 υπέρ του Ολυμπιακού, ο άσος των «ερυθρόλευκων» σκόραρε με λέι απ, στο τέλος της επίθεσης, σε μία φάση που προκάλεσε τα έντονα παράπονα των ανθρώπων των φιλοξενούμενων.

Όπως μπορείτε να δείτε και στην φωτογραφία που ακολουθεί, ο Αϊζάια Κάνααν σημείωσε εκπρόθεσμο καλάθι, μια και μόλις ολοκληρώθηκε το 24άρι της επίθεσης των Πειραιωτών είχε ακόμα την μπάλα στα χέρια του και στην συνέχεια την άφησε στο καλάθι.

Ωστόσο, οι διαιτητές του αγώνα δεν πήγαν ούτε στο instant replay για να «τσεκάρουν» τη φάση, μια και όπως απάντησαν στους «πράσινους» δεν είχαν σφυρίξει κάτι για τη συγκεκριμένη φάση, οπότε δεν μπορούσαν να την ελέγξουν.

Ωστόσο, τα παράπονα του «τριφυλλιού» ήταν έντονα και για την προκλητική συμπεριφορά του Αμερικάνου γκαρντ του Ολυμπιακού, λίγο πριν το τέλος, όταν είχε έντονο διάλογο με τον Κώστα Σλούκα και εν συνεχεία με τους Μάριους Γκριγκόνις και Εργκίν Αταμάν, προκαλώντας την αποβολή του Τούρκου προπονητή του Παναθηναϊκού AKTOR με δύο τεχνικές ποινές από την Τσαρούχα.