Τελικός Conference League, Ολυμπιακός – Φιορεντίνα 1-0: Έγραψε ιστορία με Ελ Κααμπί!

Τελικός Conference League: Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία, καθώς κατέκτησε το τρόπαιο της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, χάρις στο γκολ του Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 116’.

Ιστορικές στιγμές για τον Ολυμπιακό, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τον πρώτο τους ευρωπαϊκό τίτλο και πρώτο για ελληνική ομάδα, μια και επικράτησαν 1-0 της Φιορεντίνα στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη στην «OPAP Arena».

Για μία ακόμα φορά, «χρυσός σκόρερ» για το «συγκρότημα» του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ήταν ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί, ο οποίος σκόραρε στην πρώτη φορά που πήρε… σωστά τη μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, στο 116ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παράλληλα, οι Πειραιώτες «έκλεισαν» θέση στο League Phase του Europa League, ως κάτοχοι του τροπαίου στο UEFA Europa Conference League.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τον Ολυμπιακό. Το «συγκρότημα» του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ απείλησε μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Τσικίνιο βρήκε τον Ποντένσε στα αριστερά, αυτός έκοψε προς τον άξονα, έπιασε το σουτ, αλλά ο Τερατσάνο έδιωξε με τα δάχτυλα σε κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης, οι «βιόλα» βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Μπελότι βρέθηκε στην περιοχή από τα αριστερά, θέλησε να κάνει το σουτ, έχοντας πολλά… σώματα μπροστά του, με αποτέλεσμα να μην βρει στόχο και έχασε την ευκαιρία.

Με την συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου του τελικού, η Φιορεντίνα σκόραρε με τον Μιλένκοβιτς, έπειτα από γύρισμα από τα δεξιά, όμως, το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μια και ο άσος των «βιόλα» ήταν ελάχιστα εκατοστά πιο μπροστά.

Στα επόμενα λεπτά, το «συγκρότημα» του Βιτσέντζο Ιταλιάνο ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε διπλή ευκαιρία. Αρχικά, στο 21’ ο Μποναβεντούρα βρέθηκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση, όμως, το σουτ που έκανε βρήκε σε ετοιμότητα τον Τζολάκη που απέκρουσε.

Μάλιστα, οι δύο ποδοσφαιριστές ήταν πρωταγωνιστές και στην επόμενη φάση, όταν ο άσος των φιλοξενούμενων κινήθηκε ωραία στην πλάτη της άμυνας των Πειραιωτών, αλλά στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Έλληνα τερματοφύλακα.

Η… απάντηση της ελληνικής ομάδας ήρθε στο 25ο λεπτό, με τον Ντάνιελ Ποντένσε να είναι και πάλι ο «εκφραστής» της επίθεσης, μια και πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στο κόρνερ του Τσικίνιο, αλλά για μία ακόμα φορά ο Τερατσάνο ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε.

Η Φιορεντίνα βρήκε μία ακόμα καλή στιγμή στα καρέ των – τυπικά – γηπεδούχων, όταν στο 39’ ο Μποναβεντούρα έκανε το γύρισμα, ο Κουαμέ πήρε την κεφαλιά, ο Τζολάκης απέκρουσε ασθενώς, αλλά στη συνέχεια ο Γκονζάλες αστόχησε.

Στο επόμενο λεπτό, ο Ντάνιελ Ποντένσε θέλησε να βρει τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί, ο οποίος κινήθηκε ωραία στην περιοχή των Ιταλών, όμως, δεν έκανε σωστό υπολογισμό της μπάλας και στην συνέχεια συγκρούστηκε με τον Τερατσάνο.