Super League 2: Η Παναχαϊκή φρέναρε στις καθυστερήσεις τον Πανιώνιο, αήττητη στο 95ο λεπτό η Κηφισιά

Super League 2: Η Παναχαϊκή ισοφάρισε (1-1) στις καθυστερήσεις τον Πανιώνιο, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία να μείνει μόνος πρώτος μετά το 3-3 της Κηφισιάς με τον Αστέρα Β’ AKTOR – Γλίτωσε την ήττα στο 95’ η ομάδα των βορείων προαστείων.

Δύο συγκλονιστικές αναμετρήσεις είχε το πρόγραμμα του Σαββάτου (26/10), με τον Πανιώνιο και την Κηφισιά να παραμένουν τελικά συγκάτοικοι στην κορυφή του Β’ ομίλου.

«Φρένο» στο νικηφόρο σερί (μετρούσε τέσσερις νίκες) του Πανιωνίου έβαλε η Παναχαϊκή. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με τον Νοικοκυράκη στο 45’ και κρατούσαν στα χέρια τους το «τρίποντο», μέχρι τις καθυστερήσεις. Στο 90+3’, όμως, η ομάδα της Πάτρας κέρδισε πέναλτι, για χέρι που του Χρούστινετς, κι ο Ελευθεριάδης ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Η Παναχαϊκή πήρε έναν πολύτιμο βαθμό μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες και παράλληλα στέρησε από τον Πανιώνιο τη δυνατότητα να μείνει μόνος πρώτος στην κορυφή. Αν ο «Ιστορικός» έπαιρνε το «διπλό», θα πήγαινε στο +2 από την Κηφισιά, η οποία ήρθε ισόπαλη (3-3) με τον Αστέρα Β’ AKTOR στο «Ζηρίνειο».

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Στογιάνοβιτς Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Λυμπεράκης, Πανάγου (53′ Καραγιάννης), Παπατόλιος (80′ Καστεγιάνο), Κοζορώνης, Πολέττο (53′ Ελευθεριάδης), Ντε Τόμας (72′ Ρόβας), Νίλι, Τραορέ (46′ Λεσάι).
Πανιώνιος (Αντώνης Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Πότση, Χρούστινετς, Στούπης, Μπούσης, Γκίνη (64′ Γροντής), Τσορνομάζ, Τσερίσεφ (58′ Σεμπά), Νοικοκυράκης (64′ Διονέλλης), Βενάρδος (90+2′ Περτζιακόμι), Γέμιστος (58′ Φελίσιο).

Επέστρεψε από το 0-3 η Κηφισιά!

Ο Αστέρας Τρίπολης Β’ AKTOR έκανε ένα τέλειο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σημείωσε τρία γκολ! Η Κηφισιά, όμως, δεν παράτησε το ματς και με τρομερό come back ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 3-3 και διατήρησε το αήττητο της στο πορωτάθλημα.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν 3-0 με τα τέρματα των Μπουσάι (15’), Προύντζου (27’) και Οκό (42’), αλλά μετά την ανάπαυλα η ομάδα των βορείων προαστίων βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να σώσει τον βαθμό. Με τα δύο γκολ του Κυριακόπουλου στο 48’ και το 76ο λεπτό η Κηφισιά μπήκε ξανά στο ματς, ενώ βρήκε την ισοφάριση στο 90+5’ με εντυπωσιακό σουτ του Μίλερ.

Κηφισιά (Λέτο): Νικοπολίδης, Σιμόν (46′ Σμπώκος), Σιλά, Κωνσταντακόπουλος (46′ Εμπό), Τετέι, Κυριόπουλος, Σωτηράκος, Ντίας (61′ Μιούλερ), Μάναλης (61′ Παντελίδης), Σόουζα, Μαζουλουξής (46′ Πομπό).
Αστέρας AKTOR Β’ (Βεργέτης): Γραμματικάκης, Τουρκοχωρίτης, Μπουσάι, Ελκασάμπ, Λάσκαρης, Γρόζντανιτς, Ντέτλερ (70′ Παπαδημητρίου), Προύντζος, Κετού (62′ Αντεσίνα (84′ Κωστέας), Ρέντζιτς, Οκό.