Στέφανος Τσιτσιπάς: «Στοπ» από Μεντβέντεφ στην Σανγκάη

Στέφανος Τσιτσιπάς: Τον αποκλεισμό από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στη φάση των «16» του Masters στην Σανγκάη γνώρισε ο Έλληνας πρωταθλητής.

Ο Ρώσος τενίστας, νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης, προκάλεσε και πάλι προβλήματα στο παιχνίδι του Στέφανου Τσιτσιπά και σε συνδυασμό με τα νεύρα του Αθηναίου αθλητή, πήρε τη νίκη 2-0 σετ έπειτα από 1 ώρα και 51 λεπτά.

Το πρώτο σετ ήταν «κλειστό» και οι δύο τενίστες έφτασαν στο tie break όπου ο Ντανίλ Μεντβέντεφ πέτυχε δύο μίνι μπρέικ και πήρε προβάδισμα 6-3, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 και το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Το δεύτερο ξεκίνησε με ενοχλήσεις στον ώμο για τον Ρώσο, με τον 26χρονο Έλληνα να παίρνει προβάδισμα 2-0, όμως, στο τέταρτο game όπου είχε το σερβίς, δέχθηκε δεύτερο time violation και από τα νεύρα του υπέπεσε σε διπλό λάθος και ο Μεντβέντεφ ισοφάρισε με break (2-2).

Στην συνέχεια, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αρνήθηκε να επιστρέψει στο court μέχρι ο διαιτητής να μιλήσει με τον supervisor, όμως, δεν άλλαξε τίποτα, μια και ο umpire είχε τηρήσει τους κανονισμούς και από εκείνο το σημείο και μετά, ο Αθηναίος τενίστας δεν μπόρεσε να βρει την ηρεμία του.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ντανίλ Μεντβέντεφ να κάνει το break 4-3 και στην συνέχεια δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη και να αφήσει εκτός συνέχειας τον Έλληνα πρωταθλητή.

Επόμενος… σταθμός για τον Στέφανο Τσιτσιπά είναι το τουρνουά της Αμβέρσας, το οποίο ανήκει στην σειρά ATP 250 και όπως όλα δείχνουν, θα κάνει πρεμιέρα εκεί στις 17 Οκτωβρίου.