ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 24-36: Το έκαναν… εύκολο στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι»

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τη νίκη με 36-24, στο ντέρμπι της πρεμιέρα στη Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με το… δεξί στο πρωτάθλημα, πανηγυρίζοντας ένα σημαντικό «διπλό» στη Θεσσαλονίκη.

Η αναμέτρηση ήταν άκρως αμφίρροπη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Πειραιά ανέβασε την απόδοση της μετά την ανάπαυλα κι έφτασε άνετα στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο πρώτο μέρος, όπου βρέθηκε στο -2 (13-15), αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 6 γκολ (21-15) κι απλοποίησε την κατάσταση.

Το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων έφτασε στο 21-11, για να φτάσουν στην επικράτηση με +12, διαφορά που αποτελεί τη μεγαλύτερη στα παιχνίδια των δύο ομάδων. Επίσης, τα 36 γκολ που σκόραραν οι «ερυθρόλευκοι» αποτελούν επίσης ρεκόρ στα ματς του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης
Δίλεπτα: 6-4
Πέναλτι: 5/5 – 0/1
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 11-11, 12-13, 13-15 (ημχ), 15-19, 18-23, 19-28, 20-31, 22-34, 24-36
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 3, Τσιγαρίδας, Νικολαϊδης 4, Ιωάννου 6, Κ. Κουκμίσης, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 4, Ζώρος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Παπαβασίλης 6, Βίντα 4, Τζίμπουλας 1, Παπάζογλου 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς, Βούγιοβιτς 2, Βέγιν 3, Λιάπης 3, Πασσιάς 4, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 7, Νικολίνταης.