Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 1-0: Τα «λιοντάρια» τιμώρησαν την κακή «Ένωση» – «Φωνάζουν» οι «κιτρινόμαυροι»

Super League: Ο μαχητικός Πανσερραϊκός των δέκα παικτών από το 27’ νίκησε 1-0 την κακή ΑΕΚ, η οποία έχει παράπονα από τον διαιτητή Τσιάρα και τον VARίστα, Ευαγγέλου – Τρία ματς δίχως νίκη για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι προβληματίζουν.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε με ενθουσιασμό στο γήπεδο κι είχε 1-2 προϋποθέσεις, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην ΑΕΚ. Ο Λαμέλα έκανε ωραίο φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Γκουγκεσασβίλι έδιωξε στη δεξιά του γωνία στο 10ο λεπτό.

Στο 20ο λεπτό, το VAR κάλεσε τον Τσιάρα για τράβηγμα του Περέιρα στον Ντέλετσιτς, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπετανκόρ νίκησε τον Στρακόσα και με το έκτο του τέρμα στο πρωτάθλημα, έκανε το 1-0 στο 23ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τέρζιτς πάρκαρε με τις τάπες τον Λαμέλα κι έπειτα από παρέμβαση του VAR ο Τσιάρας έδειξε την κόκκινη στον παίκτη των «λιονταριών».

Η ΑΕΚ, έχοντας αριθμητική υπεροχή, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ, καθώς το πολύ όμορφο σουτ του Μπετανκόρ στο 34’ κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Στρακόσα.

Στην επόμενη φάση, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν μια… ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Γκουγκεσασβίλι έδιωξε την μπάλα στο σουτ του Λαμέλα μέσα από την περιοχή. Η «Ένωση» συνέχισε να πιέζει, είχε κι άλλες στιγμές αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που ήθελε πριν την ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Αλμέιδα έβαλε τον Πινέδα στη θέση του Μουκουντί, παίζοντας με τρεις στην άμυνα. Ο Μεξικανός απείλησε με το που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και βοήθησε ώστε η ΑΕΚ να συνεχίσει την πίεση της.

Με τη συμπλήρωση 60 λεπτών, οι τελικές ήταν 19-2 υπέρ της «Ένωσης», η οποία έκλεισε τον αντίπαλο της στην εστία του, αλλά αδυνατούσε να «σπάσει» την συμπαγή άμυνα του. Οι παίκτες του Αλμέιδα βρίσκονταν διαρκώς στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Γκουγκεσασβίλι.

Στο 87’ ο Πιερό έσκαψε την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γκουγκεσασβίλι με τη βοήθεια του δοκαριού έστειλε την μπάλα κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Γεωργιανός τερματοφύλακας έδιωξε στην αριστερή γωνία την μπάλα, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελίασον.