Παναθηναϊκός – Τσέλσι 1-4: Δεν κατάφερε να τη δει στα μάτια

Παναθηναϊκός – Τσέλσι 1-4: Για 20 λεπτά άντεξε το “τριφύλλι” κόντρα στους πολύ ανώτερους Λονδρέζους – Δύο γκολ ο Φέλιξ κι από ένα οι Μούντρικ και Ενκουνκού (πεν.) – Το γκολ της Τιμής ο Πελίστρι.

Διαφορά ποιότητας που δεν αμφισβητείται και λάθος αντιμετώπιση του ματς από τον Παναθηναϊκό, έφεραν «βαριά» ήττα κόντρα στην Τσέλσι στο ΟΑΚΑ. Για τη 2η αγωνιστική της League Phase του Conference League, οι Λονδρέζοι έκαναν… περίπατο στην Αθήνα. Με το τελικό 1-4 να αποτυπώνει ουσιαστικά τη διαφορά των δύο ομάδων που παρουσιάστηκαν στο γήπεδο.

Το «τριφύλλι» για 22 λεπτά μπόρεσε να δείξει ανταγωνιστικό, ενώ είχε και μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί μόλις στο 2’. Όταν όμως η Τσέλσι στην πρώτη της ευκαιρία ουσιαστικά άνοιξε το σκορ, το ματς έμοιαζε να… σβήνει. Οι Λονδρέζοι έλεγξαν με άνεση το ρυθμό και μέσα σε 10 λεπτά στο δεύτερο μέρος έφτασαν το σκορ στο 0-4, πριν μειώσει ο Πελίστρι στο τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η Τσέλσι δίκαια έφτασε τους 6 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός έμεινε στον 1 μετά από δύο αγωνιστικές και στις υπόλοιπες τέσσερες αναμετρήσεις θέλει νίκες, σε ματς που είναι στα μέτρα του.

Το ματς άρχισε με τους «πράσινους» να βγάζουν ενέργεια και ένταση στο παιχνίδι τους. Μόλις στο 2’ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Γεντβάι να αναγκάζει τον Γιόργκεσεν σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Δύο λεπτά μετά ο Ουναϊ έπιασε πολύ καλό σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η Τσέλσι ισορρόπησε και πήρε την κεφαλιά, με τον Παναθηναϊκό να απειλεί και πάλι στο 13’ όταν ο Πελίστρι βρήκε τον Μλαντένοβιτς και το γύρισμα του Σέρβου απομακρύνθηκε.

Παρότι ο Παναθηναϊκός ήταν πιο επικίνδυνος, η Τσέλσι έδειξε την ποιότητά της στο 22’. Στη μετάβαση οι Άγγλοι είδαν τον Φέλιξ να αφήνει στον Μούντρικ, αυτός γύρισε ξανά στον Πορτογάλο που άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν το ρυθμό και στο 28’ ο Φερνάντες έκανε εξαιρετικό σουτ με τον Ντραγκόφσκι να διώχνει εντυπωσιακά.

Το πρώτο μέρος οδηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με την Τσέλσι να έχει την κατοχή, χωρίς να δημιουργεί ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να επηρεάζεται σημαντικά απ’ το τέρμα που δέχτηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι προσπάθησε να πιέσει ψηλά. Ο Πελίστρι στο 48’ έκανε σπριντ πολλών μέτρων φτάνοντας στην αντίπαλη περιοχή, αλλά τελευταία στιγμή η πάσα του κόπηκε.

Στο 49’ η Τσέλσι έδιωξε και πάλι την ποιότητά της. Οι Λονδρέζοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, με τον Νέτο να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Μούντρικ με κεφαλιά να κάνει το 0-2.

Ο Ουναϊ στο 54’ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι με τον διαιτητή να μη δίνει κάτι. Δύο λεπτά μετά, μάλιστα, η Τσέλσι πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Φέλιξ ανενόχλητος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μαξίμοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι για το 0-3.

Τρία λεπτά μετά, ο Φέλιξ έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μαντσίνι και υποδείχθηκε το πέναλτι. Ο Ενκουνκού στο 59’ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-4. Σε ένα δεκάλεπτο μέσα η Τσέλσι μετέτρεψε το προβάδισμά της σε θρίαμβο.

Ο Παναθηναϊκός έγινε για πρώτη φορά απειλητικός και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 69’. Ο Τετέ πολύ ωραία βρήκε τον Βαγιαννίδη, αυτός γύρισε και ο Πελίστρι έκανε το 1-4.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου στο 75’ με πλασέ του Φέλιξ μέσα απ’ την περιοχή, αλλά έφυγε άουτ. Στο 81’ ο Βέιγκα με άτσαλο διώξιμο παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά τελικά παραχώρησε κόρνερ.

Ο Ντραγκόφσκι στο 86΄έδιωξε σε κόρνερ σουτ των φιλοξενούμενων, ενώ λίγο μετά σέντρα σουτ του Τζούριτσιτς δεν απείλησε τον Γιόργκεσεν.

Το ματς κύλησε χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα τελευταία λεπτά κι έτσι η Τσέλσι έφυγε με θρίαμβο απ’ το ΟΑΚΑ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 4-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς (60’ Βαγιαννίδης), Μαξίμοβιτς, Τσέριν, Μαντσίνι (60’ Τετέ), Ουναϊ (80’ Μπακασέτας), Πελίστρι (70’ Τζούρισιτς), Γερεμέγεφ (71 Σπόραρ).

ΤΣΕΛΣΙ (Εντσο Μαρέσκα): Γιόργκενσεν, Μπαντιασίλε, Ντισασί, Βέιγκα, Κουκουρέγια, Φερνάντες (71’ Κασαντέι), Ντιούσμπερι-Χολ (77’ Τσουκβουεμέκε), Ζοάο Φέλιξ, Νέτο (62’ Τζορτζ), Ενκουνκού, Μούντρικ.