Παναιτωλικός – Βόλος 0-1: «Απόδραση» με πέναλτι στο 90+11’!

Παναιτωλικός – Βόλος 0-1: Εξαιρετικό ματς στο Αγρίνιο με το σερί τριών νικών των γηπεδούχων να σταματά λόγω της αποβολής του Στάγιτς στο 25’ και του πέναλτι-γκολ του Κόντε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Τεράστια νίκη στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων πανηγύρισε ο Βόλος στην έδρα του φορμαρισμένου Παναιτωλικού. Για την 9η αγωνιστική της Super League, η ομάδα της Μαγνησίας εκμεταλλεύτηκε τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν στο ματς και με πέναλτι του Κόντε έφυγε με τρεις πολύτιμους βαθμούς απ’ το Αγρίνιο. Βάζοντας τέλος στο σερί τριών νικών του Παναιτωλικού.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, παρότι ο Παναιτωλικός απ’ το 25’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Στάγιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες και δοκάρι με τον Λουίς στο δεύτερο μέρος. Το ίδιο και οι φιλοξενούμενοι που μέσω VAR κέρδισαν πέναλτι στο τέλος των καθυστερήσεων, με τον Κόντε να είναι ψύχραιμος και να δίνει σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Έτσι ο Βόλος ανέβηκε στους 10 βαθμούς, εκ των οποίων οι 9 είναι εκτός έδρας καθώς η ομάδα της Μαγνησίας έχει 3 νίκες στο πρωτάθλημα όλες εκτός Πανθεσσαλικού. Ο Παναιτωλικός έμεινε στους 14 βαθμούς.

Το παιχνίδι άρχισε έχοντας καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες κυρίως να επιχειρούν κάποια σουτ χωρίς να απειλούν. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 13’ για τους γηπεδούχους. Ο Μαυρίας έκανε τη σέντρα σουτ και ο Μύγας πάνω στη γραμμή έδιωξε κι έσωσε την ομάδα του.

Κι ενώ οι φάσεις ήταν λιγοστές, οι ισορροπίες στο ματς άλλαξαν στο 25’. Ο Στάγιτς που είχε ήδη κίτρινη κάρτα, έκανε μαρκάρισμα στον Μεντιέτα που απέφερε τη δεύτερη κίτρινη και την κόκκινη κάρτα! Έτσι για πάνω από μία ώρα αγώνα, ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 παίκτες.

Ο Λουίς στο 31’ βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Τρία λεπτά μετά, το σουτ του Μύγα δεν απείλησε. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε εξαιρετικό σημείο στο 38’, με τον Μπουζούκη να εκτελεί και τον Κόβατς να διώχνει σε κόρνερ.

Η κεφαλιά του Κόμπα στο 44’ έφυγε άουτ, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ουσιαστικά, που έληξε στο 0-0 και τον Παναιτωλικό να παίζει με 10 παίκτες.

Με ωραίο σουτ του Μεντιέτα που μπλόκαρε ο Τσάβες άρχισε το δεύτερο μέρος. Τα λεπτά περνούσαν με αρκετά φάουλ, διαμαρτυρίες και μικροτραυματισμούς που δεν επέτρεπαν να υπάρξει ρυθμός και ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Η πρώτη σπουδαία φάση για τους φιλοξενούμενους, ήρθε στο 64’. Ο Μεντιέτα βρήκε πανέμορφα τον Άλτμαν, ο Ισραηλινός έκανε καλό κοντρόλ αλλά το τελείωμά του ήταν υπερβολικά κακό από πολύ κοντά και έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Ο Παναιτωλικός «απάντησε» φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ στο 66’. Ο Μιγκέλ Λουίς βρήκε χώρο και σούταρε δυνατά, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει εκτός.

Τα σουτ από Μεντιέτα και Μπουζούκη δεν έφεραν αποτέλεσμα και το ματς οδηγήθηκε στο τελευταίο τέταρτο. Έχοντας πλέον καλό ρυθμό και την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.

Ξανά ο Μεντιέτα σούταρε μόλις βρήκε λίγο χώρα, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Στο 82’ ο Κόντε σε πλεονεκτική θέση πήρε την κεφαλιά, χωρίς να βρίσκει στόχο. Τρία λεπτά μετά, με διαγώνιο σουτ ο Άλτμαν έστειλε άουτ την μπάλα.

Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μεντιέτα βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής από ανατροπή του Παντελάκη. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Το VAR ειδοποίησε τον διαιτητή να πάει να δει τη φάση και έτσι στο 90+9’ υποδείχθηκε πέναλτι! Ο Πέδρο Κόντε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τη σπουδαία νίκη του Βόλου με 0-1!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Τσετσίλας

ΚΟΚΚΙΝΗ: 26΄ Στάγιτς (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στάγιτς, Μπουζούκης, Λομόνακο, Λουίς Μιγκέλ, Μπακάκης, Σιέλης – Μεντιέτα, Κόσζτα, Κορέα, Γκλάβτσιτς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας, Τορεχόν, Λουίς Μιγκέλ, Μπουζούκης (83΄ Λαχούντ), Μπελεβώνης (83΄ Νικολάου), Ρόα (72΄ Ντίαζ, 89΄ Μπακάκης), Λομόνακο (83΄ Μαϊντέβατς).

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν, Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι (90΄+13 Σμέουλερς), Γκλάβτσιτς, Μπερνάντου (90΄+13 Μίλετιτς), Μεντιέτα, Μύγας, Κόμπα (72΄ Βιγιαφάνιες), Κόσζτα (72΄ Κόντε).