Greek Basketball League: «Έσπασε» το ρόδι ο Κολοσσός Ρόδου

Πρώτη νίκη της ομάδας της Ρόδου επικρατώντας στο Λαύριο με 82-74 – Αποτελέσματα και βαθμολογία.

Ο Κολοσσός πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στην φετινή Greek Basketball League, επικρατώντας στην έδρα του Λαυρίου (82-74), για την 3η αγωνιστική. Ο Άντριου Γκάουντλοκ με 17 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο MVP, αλλά τα τρίποντα (3/4) του Νέλσον (9π.) στην 3η περίοδο και στο τέλος της 4ης περιόδου αποδείχτηκαν καθοριστικά, όταν το Λαύριο προσπάθησε να επιστρέψει. Από 11 πόντους πέτυχαν για τους νικητές οι Ντανουσεβίτσιους, Χατζηνικόλας και Μπίλλης.

Το Λαύριο που μετρά τρεις ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές είχε προηγηθεί με 43-29 στο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε επιμέρους σκορ 15-32 στην 3η περίοδο. Ο Βασίλης Μουράτος ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Γκρίφιν και Ουαχάμπ σημείωσαν από 12 πόντους, 11 πέτυχε ο Γόντικας και 10 ο Σέρμαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82

ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μέξας): Μουράτος 19 (3), Γόντικας 11, Βον 3, Φόρεστ 3 (1), Σλέιτερ 4, Τσάμης, Γκρίφιν 12 (2), Σέρμαν 10 (1), Ζάρας, Oυαχάμπ 12

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γιώργος Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17, Ορτίθ 6 (1), Κολοβέρος 8 (1), Τσαϊρέλης, Ντανουσέβιτσους 11 (3), Νέλσον 9 (3), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 5, Πετρόπουλος 2, Χατζηνικόλας 11 (1), Μπιλλής 11 (1), Κουρουπάκης