Γλίτωσε το κάζο στην Ελβετία ο Στέφανος Τσιτσιπάς με… ανατροπή στην ανατροπή!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήγε να χάσει μέσα από τα χέρια του ένα δικό του ματς στην πρεμιέρα του στην Ελβετία, αλλά με ανατροπή στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ, επικράτησε 2-1 (6-3, 6-7, 7-6) του Φρανσίσκο Σερούντολο και πήρε την πρόκριση στους 16 μετά από 2 ώρες και 41 λεπτά.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Έλληνα τενίστα κόντρα στον Αργεντινό Νο.30 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειχνε έτοιμος να κάνει το αναμενόμενο και να πάρει άνετη πρόκριση στον επόμενο γύρο του τουρνουά της Ελβετίας. Κατέκτησε με 6-3 το πρώτο σετ, έκανε μπρέικ στην έναρξη του δεύτερο και προηγήθηκε 4-2, έχοντας δύο μπρέικ πόιντ για το 5-2.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Σερούντολο αιφνιδίασε τον Έλληνα και αφού κράτησε το σερβίς του, έκανε το πρώτο του μπρέικ. Το σετ πήγε στο τάι μπρέικ, όπου ο Στέφανος προηγήθηκε με 3-1, αλλά ο Αργεντινός πήρε 6 σερί πόντους και ισοφάρισε 1-1.

Ο Τσιτσιπάς έμοιαζε να έχει επηρεαστεί ψυχολογικά και ο αντίπαλός του το εκμεταλλεύτηκε, σερβίροντας για τη νίκη στο 6-5. Σε εκείνο το σημείο ο Έλληνας τενίστας έβγαλε τεράστια ψυχικά αποθέματα, έκανε το μπρέικ κι έστειλ ο τρίτο σετ σε νέο τάι μπρέικ.

Μάλιστα, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-2, αλλά με δυναμική ανατροπή έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στους «16», όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολλανδό Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ (Νο.67) την Πέμπτη (24/10).