GBL: Επιστροφή στα… σαλόνια με νίκη για τον Πανιώνιο

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε 67-65 του Κολοσσού με μεγάλη επιστροφή στο ματς και πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με +15 στο σκορ, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανιώνιος όμως επέστρεψε, έκανε εντυπωσιακά σερί στο παιχνίδι και πήρε τελικά το συναρπαστικό ματς με 67-65.

Οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν και τον κόσμο τους καθώς το ματς ήταν κεκλεισμένων των θυρών, αλλά έδειξαν ψυχικά αποθέματα και πήραν τη νίκη.

Η αστοχία και για τις δύο ομάδες ήταν κυρίαρχη στο ματς που τελικά το ανέτρεψε ο Πανιώνιος κυρίως με την εμφάνισή του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Νόκο είχε 15 πόντους, ενώ ο Κένταλ Σμιθ ακολούθησε με 12 για τους νικητές.

Από την πλευρά του Κολοσσού, ο Ντανουσεβίτσιους είχε 19 πόντους, με τον Γκάουντλοκ να προσθέτει 16. Για την 2η αγωνιστική ο Κολοσσός παίζει στο Μαρούσι, ενώ ο Πανιώνιος πάει στο Περιστέρι.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Αγραφιώτης, Μαγκλογιάννης

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-37, 47-51, 67-65

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Σμιθ 12, Ντέιβις 8, Μπράουν 9, Κάναντι 4, Νόκο 15, Γούλριτζ 10, Μιλεντίγιεβιτς 1, Τσαλμπούρης 4, Κακλαμανάκης, Σαλούστρος 2, Δημητρακόπουλος, Γκίκας 2

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γιώργος Σιγάλας): Γκάουντλοκ 16 (2), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 2, Πετρόπουλος 3, Περάντες 4, Ορτίθ 2, Κολοβέρος 7, Χατζηνικόλας 6, Κουρουπάκης 3, Γιακάι, Ντανουσεβίτσιους 19 (3), Νέλσον 1

BASKET LEAGUE1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (5-7/10/2024)

Άρης-AEK 59-70

Μαρούσι-Προμηθέας Πατρών 80-84

Περιστέρι-ΠΑΟΚ 72-80

Καρδίτσα-Παναθηναϊκός AKTOR 66-80