Formula 1: Poleman στη Σιγκαπούρη ο Νόρις! Εντυπωσιακός στις αμφίρροπες κατατακτήριες

Formula 1: Ο Λάντο Νόρις κυριάρχησε και στις κατατακτήριες της Σιγκαπούρης και θα ξεκινήσει από την pole position στον αγώνα της Κυριακής (22/9).

Ο πιλότος της McLaren ήταν σταθερός κι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί.

Ο Μαξ Φερστάπεν αξιοποίησε τη μεγάλη βελτίωση της Red Bull του, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Νόρις. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, πάντως, θα εκκινήσει από τη δεύτερη θέση.

Η δεύτερη σειρά της εκκίνησης ανήκει στη Mercedes, με τους Λιούις Χάμιλτον και Τζορτζ Ράσελ να έχουν πολύ καλή απόδοση. Αντίθετα, η Ferrari έδειξε να χάνει λίγο από την ανταγωνιστικότητα που είχε στις ελεύθερες δοκιμές.

ASI FUE EL ACCIDENTE DE SAINZ

El piloto español se accidentó en la última curva antes de abrir su vuelta rapida y provocó una bandera roja en la Q3#F1 #SingaporeGP #Sainz pic.twitter.com/s0RmXffcdv

Δεν ήταν αυτό βέβαια που έφερε τους Σαρλ Λεκλέρ και Κάρλος Σάινθ στην 9η και 10η θέση, πίσω από τον Φερνάντο Αλόνσο της Aston Martin και τον Γιούκι Τσουνόντα της RB. Ο Σάινθ προσέκρουσε στις μπαριέρες της τελευταίας στροφής, ενώ ο Λεκλέρ έχασε τον γρήγορο γύρο του, λόγω του ατυχήματος που είχε ο ομόσταβλός του.

Οι Όσκαρ Πιάστρι (McLaren) και Νίκο Χούλκεμπεργκ (Haas) ήταν οι μόνοι που είχαν γράψει γρήγορο γύρο πριν το ατύχημα του Σάινθ κι έτσι θα βρίσκονται στην 3η σειρά της εκκίνησης.