Formula 1: Επιβλητικός Νόρις, έκανε… νυχτερινή βόλτα στη Σιγκαπούρη!

Formula 1: Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Λάντο Νόρις, ο οποίος πήρε με… νυχτερινό περίπατο τη νίκη στο Grand Prix της Σιγκαπούρης, αφήνοντας σχεδόν 21 δευτερόλεπτα πίσω του τον Μαξ Φερστάπεν!

Απλά δεν είχε αντίπαλο! Ο Βρετανός πιλότος επιβεβαίωσε και στον αγώνα την κυριαρχία του στο τριήμερο του (νυχτερινού) Grand Prix της Σιγκαπούρης.

LANDO NORRIS WINS THE SINGAPORE GRAND PRIX ?

The McLaren driver takes a brilliant lights-to-flag victory ? Max Verstappen comes home in second place. Oscar Piastri takes the final podium place ?#F1 #SingaporeGP pic.twitter.com/UejoVb7EF5

Η McLaren του Νόρις έμοιαζε να είναι μια ταχύτητα πάνω από τα υπόλοιπα μονοθέσια, με αποτέλεσμα να ρίξει γύρο ακόμα και στον όγδοο Φερνάντο Αλόνσο! Ο μοναδικός που απείλησε τον 25χρονο, ο οποίος ξεκίνησε από την pole position, ήταν ο… κακός εαυτός του, καθώς σε δύο περιπτώσεις κινδύνεψε από δικά του λάθη να χτυπήσει στον τοίχο.

Ο Νόρις πήρε με… νυχτερινό περίπατο την τρίτη νίκη της καριέρας του και πλησίασε ακόμα περισσότερο τον Φερστάπεν κι απέχει πλέον 52 βαθμούς από τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή. Ο Ολλανδός πιλότος της Red Bull τερμάτισε 20.9 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή, αλλά στην πραγματικότητα πήρε κάτι πολύ καλύτερο από ο,τι περίμενε κι ο ίδιος στην αρχή του τριημέρου.

Η McLaren έκανε το «1-3», καθώς το βάθρο συμπλήρωσε ο Όσκαρ Πιάστρι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του μονοθέσιου του για να κερδίσει τις δύο Mercedes και τη Ferrari του Λεκλέρ που ακολούθησαν. Συγκεκριμένα, ο Ράσελ ήταν τέταρτος, με τον Μονεγάσκο της Scuderia να τερματίζει στην πέμπτη θέση, μπροστά από τον Χάμιλτον.

Ο Ρικάρντιο της RB «χάλασε» λίγο τον… τέλειο αγώνα του Νόρις, καθώς στον τελευταίο γύρο του «έκλεψε» τον έξτρα βαθμό για τον ταχύτερο γύρο. Μάλιστα, ο Φερστάπεν ευχαρίστησε τον Αυστραλό μέσω της ενδοεπικοινωνίας.