Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα: Πήρε το ντέρμπι η Μίλαν με γκολ στο 89’ – «Σίφουνας» η Μπαρτσελόνα!

Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα: Η Μίλαν, με γκολ του Γκάμπια στο 89ο λεπτό, νίκησε 2-1 την Ίντερ στο Derby della Madonnina – «Σάρωσε» η Μπαρτσελόνα, η οποία, όμως, χάνει τον Τερ Στέγκεν, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο.

«Ροσονέρο» βάφτηκε το ντέρμπι του Μιλάνου, για την 5η αγωνιστική της Serie A.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τον Πούλισικ, έπειτα από υπέρχοη ατομική ενέργεια.

Σταδιακά η Ίντερ ισορρόπησε το ματς και βρήκε γκολ ισοφάρισεις πριν τη συμπλήρωσε μισής ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Μαρτίνες βρήκε με πολύ ωραία πάσα τον Ντιμάρκο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1 στο 28ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να σκοράρουν, κάτι που κατάφεραν οι τυπικά φιλοξενούμενοι λίγο πριν το φινάλε του ντέρμπι.

Ο Ρέιντερς εκτέλεσε φάουλ κι ο Γκάμπια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Μίλαν, η οποία πανηγύρισε έτσι τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (82′ Αουγκούστο), Ντάμφρις (63′ Νταρμιάν), Μπαρέλα (74′ Ζιελίνσκι), Τσαλχάνογλου (63′ Ασλάνι), Μικίταριαν (63′ Φρατέζι), Ντιμάρκο, Μαρτίνες, Τουράμ.
ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Έμερσον, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Πούλισικ (78′ Οκαφόρ), Ρέιντερς, Φοφανά, Λεάο, Έιμπραχαμ, Μοράτα (78′ Λόφτους-Τσικ).

Στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα πέρασε σαν «σίφουνα» από το «Θεράμικα», επικρατώντας 5-1 της Βιγιαρεάλ. Οι «μπλαουγκράνα» έκαναν το «6 στα 6» στη LaLiga, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα. Οι Καταλανοί, όμως, δεν χάρηκαν όσο θα ήθελαν την επικράτηση τους, καθώς ο Τερ Στέγκεν τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο κι είναι πιθανό να χάσει ακόμα και ολόκληρη τη σεζόν.