Euro 2024, Ρουμανία – Ολλανδία 0-3: «Αφιονισμένοι» οι «οράνιε» στα προημιτελικά

Euro 2024: Το «παρών» στα προημιτελικά της διοργάνωσης θα δώσει η Ολλανδία μετά τη νίκη της 3-0 επί της Ρουμανίας στη φάση των «16».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» του Ρόναλντ Κούμαν ήταν ο Χάκπο, καθώς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, αλλά και ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στον Μάλεν, στο 83’ για να «σφραγίσει» τη νίκη των «οράνιε» και την πρόκριση στα προημιτελικά. Μάλιστα, ο τελευταίος στις καθυστερήσεις του ματς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Έτσι, η Ρουμανία του Έντι Ιορνταντέσκου ολοκλήρωσε την πορεία της στο Euro 2024, τη στιγμή που η Ολλανδία περιμένει την αναμέτρηση της Αυστρίας με την Τουρκία, την τελευταία για τη φάση των «16» για να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά.

Οι Βαλκάνιοι ήταν αυτοί που μπήκαν περισσότερο… φουριόζοι στην αναμέτρηση και είχαν την πρώτη απειλή, στο 14’ με τον Μαν, ο οποίος έκανε την κίνηση από τα δεξιά, έκοψε προς τον άξονα, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Ωστόσο, στην συνέχεια, οι «οράνιε» άρχισαν να ανεβάζουν… στροφές και στο 20ο λεπτό ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους ουσιαστική… επίσκεψη στα καρέ του Νίτα. Ο Σίμονς είχε τον Χάκπο, που κινήθηκε από τα πλάγια, μπήκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ και νίκησε τον Νίτα, γράφοντας το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χάτζι θέλησε να… απαντήσει για τους Ρουμάνους, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ, ενώ στο 32’ ο Ντάμφρις μπήκε στην περιοχή του Νίτα από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά στον επερχόμενο Ντεπάι, αλλά την κατάλληλη στιγμή ο Ντραγκούσιν έκανε το τάκλιν και έδιωξε σε κόρνερ.

Παράλληλα, οι Ολλανδοί έχασαν μία ακόμα ευκαιρία πριν το ημίχρονο, αφού στο 44’ ο Σίμονς βρέθηκε στην περιοχή της Ρουμανίας, καθυστέρησε σε μεγάλο βαθμό να κάνει το πλασέ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και απομακρύνθηκε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν να απειλεί και πάλι. Συγκεκριμένα, στο 53’ ο Ντεπάι δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, ενώ στο 58’ η κεφαλιά του Φαν Ντάικ, έπειτα από κόρνερ, χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Νίτα και πέρασε άουτ.

Το επιθετικό κρεσέντο των «οράνιε» συνεχίστηκε και στο 63’ ο Χάκπο σκόραρε και πάλι, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, τη στιγμή που ο Φίρμαν στο 73’ να μην μπορεί να νικήσει τον Νίτα.

Η υπεροχή της Ολλανδίας έφερε… καρπούς στο 83ο λεπτό και πάλι με πρωταγωνιστή τον Χάκπο. Ο διεθνής άσος κράτησε τη μπάλα μπροστά από τον Ντραγκούσιν, την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Μάλεν και αυτός σε κενή εστία διαμόρφωσε το 2-0 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση.

Μάλιστα, ο επιθετικός της Μπορούσια Ντόρτμουντ έβαλε το… κερασάκι στην «τούρτα» στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν έφυγε στην κόντρα, από την πάσα του Σίμονς, πάτησε την αντίπαλη περιοχή και με όμορφο πλασέ «έγραψε» το τελικό 3-0.

Διαιτητής: Φέλιξ Σβάιερ (Γερμανία)

Κίτρινες: Μ. Μάριν, Στάντσιου – Ντάμφρις

Ρουμανία (Εντι Ιορντανέσκου): Νίτα, Ράτιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μόγκος (38’ λ.τρ. Ρακοβιτάν), Μ. Μάριν (72’ Τσιτσαλντάου), Μαν, Στάντσιου (88’ Ολάρου), Ρ. Μάριν, Χάτζι (72’ Αλιμπεκ), Ντράγκους (72’ Μιχάιλα).

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε (69’ Φαν ντε Φεν), Σχάουτεν (69’ Φίρμαν), Σίμονς, Ρέιντερς, Μπερχβάιν (46’ Μάλεν), Ντεπάι (92’ Μπλιντ), Χάκπο (84’ Βέγκχορστ).