Euro 2024, Ισπανία – Αγγλία 2-1: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η καλύτερη ομάδα!

Euro 2024: Σε έναν συγκλονιστικό σε εξέλιξη τελικό, η Ισπανία επικράτησε 2-1 της Αγγλίας, κατέκτησε για 4η φορά στην ιστορία της το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και έγινε η πολυνίκης του θεσμού!

Ο Νίκο Ουίλιαμς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Ίβηρες στο 47′, με τα «Τρία Λιοντάρια» να ισοφαρίζουν στο 73′ με τον Πάλμερ, για να έρθει ο Ογιαρθάμπαλ στο 86′ να δώσει την τεράστια νίκη στην καλύτερη ομάδα του τουρνουά.

«Ήρωας» για την Ισπανία και ο Ντάνι Όλμο, ο οποίος στο 90′ απέκρουσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Τζουντ Μπέλιγχαμ!

Έτσι, μετά το 1964, 2008 και 2012, η «Ρόχα» του Λουίς ντε Λα Φουέντε πέτυχε την 7η νίκη της σε ισάριθμα ματς στο Euro 2024, κάτι που δεν έχει κάνει καμία ομάδα στο παρελθόν.

Ο 4ος ευρωπαϊκός τίτλος καθιστά την Ισπανία την πρώτη εθνική ομάδα που καταφέρνει κάτι τέτοιο στη Γηραιά ήπειρο, στην 5η της παρουσία σε τελικό! Η Αγγλία, όπως και πριν από τρία χρόνια στο Γουέμπλεϊ δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο της Ευρωπαϊκό τρόπαιο, στη δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της στον μεγάλο τελικό του τουρνουά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Στο 47′ ο Νίκο Ουίλιαμς με άψογο τελείωμα με το αριστερό μέσα από την περιοχή, στη μοναδική φάση του ματς που τον έχασε ο Ουόκερ έκανε το 1-0.

Η Ισπανία κυριάρχησε τα επόμενα λεπτά κι έχασε μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ με τους Όλμο, Μοράτα, Γιαμάλ και Νίκο Ουίλιαμς.

Η πρώτη απειλή από τους Άγγλους ήρθε στο 64′ με το βολέ του Μπέλιγχαμ έξω από την περιοχή που δεν ανησύχησε τον Σιμόν. Στο 73′ όμως, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Κόουλ Πάλμερ, από ασίστ του Μπέλιγχαμ με εξαιρετικό τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Τεράστια ευκαιρία έχασε η Ισπανία στο 81′, με τον Γιαμάλ απέναντι από τον Πίκφορντ να μην πλασάρει σωστά και ο γκολκίπερ της Αγγλίας να διώχνει σωτήρια.

Η Ισπανία ήθελε το γκολ της νίκης και το βρήκε τελικά στο 86′ από την πάσα του Κουκουρέγια στον Ογιαρθάμπαλ και το πλασέ του τελευταίου να δίνει ξανά το προβάδισμα στη Ρόχα.

Στο 90′ ωστόσο ο Ντάνι Όλμο έσωσε την ομάδα του πάνω στη γραμμή, στην κεφαλιά του Μπέλιγχαμ.

Διαιτητής: Φρανσουά Λετεξιέ (Γαλλία)

Κίτρινες: Όλμο – Κέιν, Στόουνς, Γουότκινς

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς ντε λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Κουκουρέγια, Λε Νορμάντ (83′ Νάτσο), Λαπόρτ, Ρόδρι (46′ Θουμπιμέντι), Ρουΐθ, Γουίλιαμς, Γιαμάλ (89′ Μερίνο), Μοράτα (68′ Ογιαρθάμπαλ), Όλμο

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Σάκα, Μέινου (70′ Πάλμερ), Ράις, Σο, Φόντεν (89′ Τόνεϊ), Κέιν (61′ Γουότκινς), Μπέλιγχαμ