Euro 2024: Γράφει ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο με την Πορτογαλία – Το πρόγραμμα της ημέρας

Euro 2024: Ένα ακόμα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, η Πορτογαλία του Κριστιάνο Ρονάλντο, κάνει πρεμιέρα κόντρα στην Τσεχία – Μπαίνουν στη μάχη Τουρκία και Γεωργία.

Η πρώτη αγωνιστική του Euro 2024 ολοκληρώνεται σήμερα (18/6) με τους δύο αγώνες του 6ου και τελευταίου ομίλου.

Η Τουρκία θα αγωνιστεί στις 19:00 κόντρα στη Γεωργία, η οποία απέκλεισε την Εθνική Ελλάδας στα πέναλτι τον Μάρτιο κι ετοιμάζεται για την παρθενική συμμετοχή της στα τελικά μεγάλης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης, ενώ η Πορτογαλία του Κριστιάνο Ρονάλντο θα αγωνιστεί με την Τσεχία στις 22:00.

Ο 39χρονος επιθετικός θα γίνει στο ματς της Λειψίας ο πρώτος παίκτης που θα έχει αγωνιστεί σε 6 Euro. Ήδη από το 2020 είναι πρώτος σε συμμετοχές σε τελική φάση (24) και σε γκολ σε τελική φάση μετρώντας 14!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ξεκίνησε την πορεία του σε Euro το 2004 στα γήπεδα της Πορτογαλίας. Το παρθενικό του παιχνίδι και γκολ ήρθε στην πρεμιέρα με την Ελλάδα, με τη χώρα μας να τον στεναχωρεί (1-2), όπως και λίγο καιρό αργότερα στον τελικό τη Λισσαβώνας.

Ο Πορτογάλος φορ έχει σκοράρει και στα 5 Euro που έχει παίξει. Το 2004 πέτυχε 2 γκολ, ενώ βρήκε δίχτυα το 2008 (1), το 2012 (3), το 2016 (3) και το 2020 (5), τερματίζοντας ως πρώτος σκόρερ μαζί με τον Πάτρικ Σικ της Τσεχίας.

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ (19:00)

Πιθανές ενδεκάδες:

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουνόκ, Αϊχάν, Ντεμιράλ, Μπαρντακσί, Καντιόγλου, Οζκάν, Τσαλχάνογλου, Γκιουλέρ, Γιλντίζ, Ακτούρκογλου, Γιλμάζ.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Κακαμπάτζε, Κιτεϊσβίλι, Κοχορασβίλι, Σενγκέλια, Κχατβετάτζε, Κβαρατσχέλια, Μικαουτάντζε.

Διαιτητής: Φακούντο Τέγιο (Αργεντινή)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ (22:00)

Πιθανές ενδεκάδες:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα, Κανσέλο, Πέπε, Ρουμπέν Ντίας, Νούνο Μέντες, Παλίνια, Βιτίνια, Μπρούνο Φερνάντες, Λεάο, Μπερνάρντο Σίλβα, Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΤΣΕΧΙΑ: Στάνιεκ, Χόλες, Χράνατς, Κρέιτσι, Κουφάλ, Σούτσεκ, Πρόβοντ, Μπαράκ, Ντάβιντ Γιούρασεκ, Κούχτα, Σικ.

Διαιτητής: Μάρκο Γκούιντα (Ιταλία)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

22:00

14/06

Γερμανία – Σκωτία

16:00

15/06

Ουγγαρία – Ελβετία

19:00

19/06

Γερμανία – Ουγγαρία

ΕΡΤ1

22:00

19/06

Σκωτία – Ελβετία

ΕΡΤ1

22:00

23/06

Ελβετία – Γερμανία

ΕΡΤ1

22:00

23/06

Σκωτία – Ουγγαρία

ΕΡΤ3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

19:00

15/06

Ισπανία – Κροατία

22:00

15/06

Ιταλία – Αλβανία

16:00

19/06

Κροατία – Αλβανία

ΕΡΤ1

22:00

20/06

Ισπανία – Ιταλία

ΕΡΤ1

22:00

24/06

Αλβανία – Ισπανία

ΕΡΤ3

22:00

24/06

Κροατία – Ιταλία

ΕΡΤ1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

19:00

16/06

Σλοβενία – Δανία

22:00

16/06

Σερβία – Αγγλία

16:00

20/06

Σλοβενία – Σερβία

ΕΡΤ1

19:00

20/06

Δανία – Αγγλία

ΕΡΤ1

22:00

25/06

Αγγλία – Σλοβενία

ΕΡΤ1

22:00

25/06

Δανία – Σερβία

ΕΡΤ3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

16:00

16/06

Πολωνία – Ολλανδία

22:00

17/06

Αυστρία – Γαλλία

19:00

21/06

Πολωνία – Αυστρία

ΕΡΤ1

22:00

21/06

Ολλανδία – Γαλλία

ΕΡΤ1

19:00

25/06

Ολλανδία – Αυστρία

ΕΡΤ3

19:00

25/06

Γαλλία – Πολωνία

ΕΡΤ1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

16:00

17/06

Ρουμανία – Ουκρανία

19:00

17/06

Βέλγιο – Σλοβακία

16:00

21/06

Σλοβακία – Ουκρανία

ΕΡΤ1

22:00

22/06

Βέλγιο – Ρουμανία

ΕΡΤ1

19:00

26/06

Σλοβακία – Ρουμανία

ΕΡΤ3

19:00

26/06

Ουκρανία – Βέλγιο

ΕΡΤ1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

18/06

Τουρκία – Γεωργία

ΕΡΤ1

22:00

18/06

Πορτογαλία – Τσεχία

ΕΡΤ1

16:00

22/06

Γεωργία – Τσεχία

ΕΡΤ1

19:00

22/06

Τουρκία – Πορτογαλία

ΕΡΤ1

22:00

26/06

Γεωργία – Πορτογαλία

ΕΡΤ1

22:00

26/06

Τσεχία – Τουρκία

ΕΡΤ3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

29/06

2Α – 2Β (1)

ΕΡΤ1

22:00

29/06

1Α – 2Γ (2)

ΕΡΤ1

19:00

30/06

1Γ – 3Δ/Ε/ΣΤ (3)

ΕΡΤ1

22:00

30/06

1Β – 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (4)

ΕΡΤ1

19:00

01/07

2Δ – 2Ε (5)

ΕΡΤ1

22:00

01/07

1ΣΤ – 3Α/Β/Γ (6)

ΕΡΤ1

19:00

02/07

1Ε – 3Α/Β/Γ/Δ (7)

ΕΡΤ1

22:00

02/07

1Δ – 2ΣΤ (8)

ΕΡΤ1

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

05/07

Νικητής 4 – Νικητής 2 (9)

ΕΡΤ1

22:00

05/07

Νικητής 6 – Νικητής 5 (10)

ΕΡΤ1

19:00

06/07

Νικητής 3 – Νικητής 1 (11)

ΕΡΤ1

22:00

06/07

Νικητής 7 – Νικητής 8 (12)

ΕΡΤ1

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

22:00

09/07

Νικητής 9 – Νικητής 10 (13)

ΕΡΤ1

22:00

10/07

Νικητής 12 – Νικητής 11 (14)

ΕΡΤ1

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

22:00

14/07

Νικητής 13 – Νικητής 14

ΕΡΤ1

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *