Euro 2024: Έκλεισαν θέση για τους «8» Γερμανία κι Ελβετία – Το πανόραμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Euro 2024: Δείτε τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16», τα highlights και το πανόραμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γερμανίας.

Η Γερμανία κι η Ελβετία έγιναν οι πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την παρουσία τους στα προημιτελικά.

Το όνειρο για την επιστροφή τους στην κορυφή της Ευρώπης, μετά από 28 χρόνια, παραμένει ολοζώντανο για τους Γερμανούς.

Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και στις 6 Ιουλίου στο Ντίσελντορφ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα της Αγγλίας με τη Σλοβακία.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

22:00

14/06

Γερμανία – Σκωτία

16:00

15/06

Ουγγαρία – Ελβετία

19:00

19/06

Γερμανία – Ουγγαρία

22:00

19/06

Σκωτία – Ελβετία

22:00

23/06

Ελβετία – Γερμανία

22:00

23/06

Σκωτία – Ουγγαρία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

19:00

15/06

Ισπανία – Κροατία

22:00

15/06

Ιταλία – Αλβανία

16:00

19/06

Κροατία – Αλβανία

22:00

20/06

Ισπανία – Ιταλία

22:00

24/06

Αλβανία – Ισπανία

22:00

24/06

Κροατία – Ιταλία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

19:00

16/06

Σλοβενία – Δανία

22:00

16/06

Σερβία – Αγγλία

16:00

20/06

Σλοβενία – Σερβία

19:00

20/06

Δανία – Αγγλία

22:00

25/06

Αγγλία – Σλοβενία

22:00

25/06

Δανία – Σερβία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

16:00

16/06

Πολωνία – Ολλανδία

22:00

17/06

Αυστρία – Γαλλία

19:00

21/06

Πολωνία – Αυστρία

22:00

21/06

Ολλανδία – Γαλλία

19:00

25/06

Ολλανδία – Αυστρία

19:00

25/06

Γαλλία – Πολωνία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

16:00

17/06

Ρουμανία – Ουκρανία

19:00

17/06

Βέλγιο – Σλοβακία

16:00

21/06

Σλοβακία – Ουκρανία

22:00

22/06

Βέλγιο – Ρουμανία

19:00

26/06

Σλοβακία – Ρουμανία

19:00

26/06

Ουκρανία – Βέλγιο

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

19:00

18/06

Τουρκία – Γεωργία

22:00

18/06

Πορτογαλία – Τσεχία

16:00

22/06

Γεωργία – Τσεχία

19:00

22/06

Τουρκία – Πορτογαλία

22:00

26/06

Γεωργία – Πορτογαλία

22:00

26/06

Τσεχία – Τουρκία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

29/06

Ελβετία – Ιταλία (1)

22:00

29/06

Γερμανία – Δανία (2)

19:00

30/06

Αγγλία – Σλοβακία (3)

ΕΡΤ1

22:00

30/06

Ισπανία – Γεωργία (4)

ΕΡΤ1

19:00

01/07

Γαλλία – Βέλγιο (5)

ΕΡΤ1

22:00

01/07

Πορτογαλία – Σλοβενία (6)

ΕΡΤ1

19:00

02/07

Ρουμανία – Ολλανδία (7)

ΕΡΤ1

22:00

02/07

Αυστρία – Τουρκία (8)

ΕΡΤ1

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

05/07

Νικητής 4 – Γερμανία (9)

ΕΡΤ1

22:00

05/07

Νικητής 6 – Νικητής 5 (10)

ΕΡΤ1

19:00

06/07

Νικητής 3 – Ελβετία (11)

ΕΡΤ1

22:00

06/07

Νικητής 7 – Νικητής 8 (12)

ΕΡΤ1

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

22:00

09/07

Νικητής 9 – Νικητής 10 (13)

ΕΡΤ1

22:00

10/07

Νικητής 12 – Νικητής 11 (14)

ΕΡΤ1

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

22:00

14/07

Νικητής 13 – Νικητής 14

ΕΡΤ1

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *