Εθνική Ελλάδας: Φιλική νίκη 2-0 επί της Μάλτα – Ντεμπούτο για Τζολάκη, Μανδά και Τσιγγάρα

Εθνική Ελλάδας: Με εύκολη νίκη 2-0 επί της Μάλτα έκλεισε τις «υποχρεώσεις» της η εθνική ομάδα για τη φετινή σεζόν. Πρώτη συμμετοχή για Τζολάκη, Μανδά και Τσιγγάρα.

Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε τις φιλικές αναμετρήσεις που έδωσε η Εθνική Ελλάδας στις αρχές του Ιουνίου, στο πλαίσιο της ολοκλήρωσης της φετινής σεζόν και ενόψει του νέου Nations League. Ο Νίκος Παπαδόπουλος έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες που δεν είχαν πολλά λεπτά συμμετοχής να πάρουν χρόνο, ενώ την πρώτη τους εμφάνιση με την ανδρική ομάδα έκαναν οι Τζολάκης, Μανδάς και Τσιγγάρας.

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και στο 6’ ο Παυλίδης κέρδισε πέναλτι από την ανατροπή του από τον Αλ Τούμι. Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον πορτιέρο των Μαλτέζων και έγραψε το 1-0.

Μάλιστα, στο 14’ το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» διπλασίασε τα τέρματά του, όταν έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία, ο Παυλίδης βρήκε τον Τζόλη και αυτός με σουτ διαμόρφωσε το 2-0, σημειώνοντας παράλληλα και το δεύτερο τέρμα του με τα γαλανόλευκα.

Στα επόμενα λεπτά, η εθνική ομάδα συνέχισε να προκαλεί ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, όπως στο 24’ με το σουτ του Παυλίδη που κόντραρε και έφυγε άουτ, ενώ στο 31’ οι Μαλτέζοι απείλησαν με τον Τέουμα, αλλά ο Τζολάκης με διπλή επέμβαση κράτησε το «μηδέν».

Στο δεύτερο μέρος, ο Μπακασέτας είχε δύο απειλές προς την αντίπαλη εστία, αλλά στο 50’ το σουτ που έκανε πέρασε άουτ, κατάληξη που είχε και το νέο σουτ που έπιασε, δέκα λεπτά αργότερα.

Στο 70’ ο Λημνιός έκανε τη σέντρα – σουτ, αλλά ο Αλ Τούμι έδιωξε και στο 77’ η κεφαλιά του Δουβίκα από τη σέντρα του Κυριακόπουλου πέρασε άουτ. Στο 80’ ο Τζολάκης σταμάτησε το σου του Νουόκο.

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης (82’ Μανδάς), Σάλιακας (82’ Τσιγγάρας), Ρέτσος (73’ Ντόη), Κουλιεράκης, Κυριακόπουλος, Μάνταλος (61’ Κώτσιρας), Κουρμπέλης, Μασούρας (61’ Λημνιός), Τζόλης, Μπακασέτας, Παυλίδης (61’ Δουβίκας).

Μάλτα (Μικέλε Μαρκολίνι): Αλ Τούμι, Σο, Ζ. Μουσκάτ, Μποργκ (89’ Ταμπόνε), Κορμπολάν, Γκουλιαμιέρ, Ν. Μουσκάτ (89’ Βέλα), Τεούμα, Καμενζούλ, Μπονγκ (72’ Νουόκο), Ντεγκαμπριέλε (46’ Ρέιντ).