Community Shield: Πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτι στα πέναλτι!

Community Shield: Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ισοφάρισε στο 88′ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τελικά τη νίκησε 7-6 στα πέναλτι για να πάρει το τρόπαιο.

Μεγάλο σασπένς στον τελικό του Community Shield της Αγγλίας. Η Σίτι αντιμετώπισε την Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, με τους «πολίτες» να κατακτούν το τρόπαιο στη διαδικασία των πέναλτι (7-6). Στα τελευταία λεπτά διαμορφώθηκε το σκορ του αγώνα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μία φορά (1-1).

Ο μεγάλος αγώνας διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ και οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ στο 82’ με πανέμορφο γκολ του Γκαρνάτσο, αλλά έξι λεπτά μετά ισοφάρισε ο Μπερνάντο Σίλβα για την ομάδα του Γκουρντιόλα.

Στα πέναλτι ο Έβανς έστειλε την μπάλα άουτ, ο Ακάντζι βρήκε δίχτυα κι έτσι η Σίτι πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια (2019).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Λούις, Ακάντζι, Ντίας, Γκβάρντιολ, Κόβατσιτς, Ο’ Ράιλι (63′ Νούνες), ΜακΚάτι (80′ Μπερνάρντο), Μπομπ, Ντοκού (63′ Σαβίνιο), Χάαλαντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονανά, Μαγκουάιρ (59′ Κόλιερ), Μαρτίνες, Μάουντ (59′ Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ (83′ Σάντσο), Άμαντ (59′ Πελίστρι), Κασεμίρο, Νταλότ, Έβανς, Μέινου (59′ ΜακΤόμινεϊ)