Champions League: Γκολ, θέαμα και άνετες νίκες για Μίλαν και Μονακό (vids)

Καταιγιστική η Μονακό στο Πριγκιπάτο, πέρασε άνετα το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα με το εμφατικό 5-1, την ώρα που η Μίλαν πανηγύριζε την πρώτη της νίκη στο Champions League με 3-1 επί της Κλαμπ Μπριζ του Χρήστου Τζόλη.

Με γκολ και υπερθέαμα άνοιξε η «αυλαία» της 3ης αγωνιστικής της League Phase στο φετινό Champions League.

Η Μίλαν προερχόταν από δύο σερί ήττες (από Λίβερπουλ 3-1 και Λεβερκούζεν 1-0) και ήθελε πάση θυσία τη νίκη απέναντι στην Μπριζ, στην ενδεκάδα της οποίας βρέθηκε για ακόμα μια φορά ο Χρήστος Τζόλης.

Οι “ροσονέρι” εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του Ονιεντίκα στο 40ό λεπτό κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 3-1, παρότι οι Βέλγοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Σαμπέ στο 51′.

Ο Ολλανδός διεθνής Τιγιάνι Ράιντερς ανέλαβε δράση και με δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά «καθάρισε» για την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα, «γράφοντας» το τελικό 3-1 και υποχρεώνοντας την Μπριζ στη δεύτερη ήττα της.

Σε ηλικία 16 ετών και 7 μηνών ο Καμάρντα «έγραψε» Ιστορία με την φανέλα της Μίλαν, κάνοντας ντεμπούτο με τους «ροσονέρι» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Πέτυχε, μάλιστα, και γκολ λίγο πριν το φινάλε του ματς, αλλά με την παρέμβαση του VAR δεν μέτρησε (οφσάιντ).

Σαρωτική η Μονακό διέλυσε με 5-1 τον Ερυθρό Αστέρα στο Πριγκιπάτο. Η πρωτοπόρος της Ligue 1 παρέδωσε μαθήματα επιθετικού ποδοσφαίρου, διατήρησε το αήττητο σε τρίτο σερί ματς (2 νίκες, μία ισοπαλία) και προς το παρόν βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μιναμίνο με δύο γκολ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Εμπολό με γκολ και ασίστ. 0/3 για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, η οποία «παρέδωσε τα όπλα» μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μίλαν – Κλαμπ Μπριζ 3-1 (34′ Πούλισικ, 61′,71′ Ράιντερς – 51′ Σαμπέ)

Μονακό – Ερυθρός Αστέρας 5-1 (20′,70′ Μιναμίνο, 45’+4 Εμπολό, 54′ Σινγκό, 90’+6 Ακλιούς – 27′ πέν. Εντιαγέ)

Παρί Σεν Ζερμέν – Αϊτχόφεν 22:00

Γιουβέντους – Στουτγκάρδη 22:00

Άρσεναλ – Σαχτάρ 22:00

Άστον Βίλα – Μπολόνια 22:00

Ζιρόνα – Σλόβαν Μπρατισλάβας 22:00

Στουρμ Γκρατς – Σπόρτινγκ 22:00

Ρεάλ Μαδρίτης- Ντόρτμουντ 22:00

Αταλάντα – Σέλτικ 23/10, 19:45