Champions League: Δεν αστειεύεται η Μπαρτσελόνα, τεσσάρα στην Μπάγερν Μονάχου!

Με χατ τρικ του Ραφίνια η Μπαρτσελόνα… σκόρπισε την Μπάγερν Μονάχου (4-1) – Πεντάρα η Μάντσεστερ Σίτι, εντυπωσιακά “διπλά” από Φέγενορντ, Λιλ, νίκες για Λίβερπουλ και Ίντερ – Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ.

Με κορυφαίο και εντυπωσιακό τον Ραφίνια, η Μπαρτσελόνα… σκόρπισε την Μπάγερν Μονάχου σε ένα ντέρμπι που έμεινε στα χαρτιά για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League. Ο Βραζιλιάνος της ομάδας του Χάνσι Φλικ, πέτυχε τρία γκολ στο τελικό 4-1 των Καταλανών!

Στη Λειψία, ο Κώστας Τσιμίκας ήταν βασικός και με συμμετοχή στο γκολ του Νούνιες που έκρινε το ματς υπέρ της Λίβερπουλ (1-0).

Στη Λισαβόνα, η Φέγενορντ πήρε εντυπωσιακό «διπλό» με 3-1 επί της Μπενφίκα του Βαγγέλη Παυλίδη ο οποίος αγωνίστηκε 72 λεπτά και πέτυχε τέρμα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε… περίπατο κόντρα στην Σπάρτα Πράγας επικρατώντας 5-0 των Τσέχων, με τον Χάαλαντ να σκοράρει δύο φορές.

Μεγάλο αποτέλεσμα πήρε η Λιλ στην Μαδρίτη επί της Ατλέτικο. Οι Γάλλοι επικράτησαν 3-1 στο «Μετροπολιτάνο», με τον Τζόναθαν Ντέιβιντ να είναι ο πρωταγωνιστής με δύο γκολ.

Η Ίντερ τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις, αλλά με γκολ του Τιράμ στις καθυστερήσεις έφυγε νικήτρια απ’ την Ελβετία με 1-0.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, επικρατώντας με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο 2-0 στο «σπίτι» της Ζάλτσμπουργκ.

Μίλαν – Κλαμπ Μπριζ 3-1

(34′ Πούλισικ, 61′,71′ Ράιντερς – 51′ Σαμπέ)

Μονακό – Ερυθρός Αστέρας 5-1

(20′,70′ Μιναμίνο, 45’+4 Εμπολό, 54′ Σινγκό, 90’+6 Ακλιούς – 27′ πέν. Εντιαγέ)

Παρί Σεν Ζερμέν – Αϊντχόφεν 1-1