Ατρόμητος – Λαμία 4-2: Σαρωτικό δεύτερο ημίχρονο και άνετη νίκη

Ατρόμητος – Λαμία 4-2: Εντυπωσιακό δεύτερο 45λεπτο οι Περιστεριώτες με τρία γκολ και ένα δοκάρι, για να φτάσουν στην άνετη νίκη.

Δεύτερη σερί νίκη για τον Ατρόμητο στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να ανεβαίνει στις υψηλές θέσης της βαθμολογίας. Οι Περιστεριώτες επικράτησαν για την 5η αγωνιστική της Super League της Λαμίας με το εντυπωσιακό 4-2. Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο μέρος, όταν και «καθάρισαν» τη νίκη.

Το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 1-1, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το γκολ του Καρλίτος. Παράλληλα, ο Ισπανός τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε, οπότε η τύχη φάνηκε να μην είναι με τον Ατρόμητο. Αλλά οι γηπεδούχοι βγήκαν αποφασισμένοι και πέτυχαν τρία γκολ, ενώ είχαν και δοκάρι στο δεύτερο μέρος σε μια εντυπωσιακή… παράσταση.

Έτσι ο Ατρόμητος… σκαρφάλωσε στους 8 βαθμούς, αφήνοντας τη Λαμία στους 5. Οι Περιστεριώτες έχουν μία ήττα στο πρωτάθλημα δεχόμενοι γκολ στο τέλος απ’ τον ΠΑΟΚ, ενώ μετρούν δύο νίκες.

Η αναμέτρηση άρχισε με τις ισορροπίες να αλλάζουν γρήγορα. Ο Ατρόμητος μόλις στο 5’ βρήκε γκολ προβαδίσματος στο ματς. Ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Μάλιστα ο Ισπανός δεν πανηγύριζε καθώς την περασμένη σεζόν αγωνιζόταν στη Λαμία.

Ο Φουρτάδο στο 13’ δεν απείλησε με το σουτ που επιχείρησε και το ματς κύλησε στα επόμενα λεπτά χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 30’, όταν ο Γιουμπιτάνα βγήκε τετ α τετ με τον Κόστιτς να τον σταματά!

Η ομάδα της Φθιώτιδας στην πρώτη της φάση ουσιαστικά, κατόρθωσε να φέρει ξανά το ματς στα ίσια. Ο Νούνιες έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Ραντόνια με κεφαλιά νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 1-1!

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ατρόμητο να είναι πιο αποφασισμένος. Στο 50’ ξαναπήρε το προβάδισμα, όταν ο Ουάρντα γύρισε στον Μπακού και ο τελευταίος στην κενή εστία έκανε το 2-1!

Τέσσερα λεπτά μετά ο Ουάρντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από ασταθή επέμβαση του Κόστιτς, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Αιγύπτιου. Ο Ατρόμητος είχε πάρει για τα καλά τα ηνία του ματς.

Στο 63’ ο Φαν Βέερτ με ωραία προσπάθεια έστειλε την μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά μετά, ο Μπακού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 3-1.

Τελικά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρίτο γκολ στο 70’. Ο Φαν Βέερτ έγινε κάτοχος σε αντεπίθεση του Ατρόμητου και με ωραίο τελείωμα από δύσκολη γωνία έκανε το 3-1!

Οι Περιστεριώτες στο 77’ πέτυχαν και τέταρτο γκολ! Ο Αθανασίου με σουτ εντός περιοχής και προς τα αριστερά, είδε την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Κόστιτς για το 4-1!

Η Λαμία κατάφερε να μειώσει στο 89’ σε 4-2, με τον Ενρίκεζ να κάνει την κεφαλιά, τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει αλλά να χάνει την μπάλα απ’ τα χέρια του και αυτή να καταλήγει στα δίχτυα του.

Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε το παραμικρό κι έτσι ο Ατρόμητος πανηγύρισε εντυπωσιακή νίκη, δείχνοντας πως είναι ομάδα που μπορεί να έχει το βλέμμα ψηλά.

Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης

Κίτρινες: Τσακμάκης – Ρινγκ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου (81΄ Βρακάς), Ουέντραογκο, Τσιγγάρας (81΄ Τσακμάκης), Μπακού (81΄ Έντερ), Γιουμπιτάνα (66΄ Μιχορλ), Ουάρντα, Καρλίτος (39΄λ.τρ. Φαν Βέερτ)

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Σάντμπεργκ (46΄ Μπίκοβ), Κορνέζος (74΄ Σιμόνι), Λέο, Ραντόνια, Γιαννούτσος, Νούνιες, Ρινγκ, Φουρτάδο (80΄ Σαραμαντάς), Μέκιτς (56΄ Ενρίκεζ), Βλαχομήτρος (56΄ Γκουϊντο)