Άρης – Athens Kallithea 2-0: Τέταρτη σερί νίκη για τους Θεσσαλονικείς

Άρης – Athens Kallithea 2-0: Αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην οργανωμένη άμυνα της Καλλιθέας, η αποβολή του Πασαλίδη άνοιξε το δρόμο και τα γκολ των Μπράμπετς και Γκαρθία «κλείδωσαν» το… τρίποντο.

Συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του ο Άρης. Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης επικράτησαν της Athens Kallithea με 2-0, σε ένα ματς που δυσκολεύτηκαν αρκετά μέχρι να ανοίξουν το σκορ. Όμως τελικά έφτασαν στην 4η συνεχόμενη νίκη τους και δείχνουν πως δεν τους… ζαλίζουν οι κορυφές.

Η αποβολή του Πασαλίδη προς το τέλος του πρώτου μέρους, έκανε πιο απλά τα πράγματα για τον Άρη, ο οποίος δεν μπορούσε να διασπάσει εύκολα την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Το έκανε στο 65’ από στατική φάση και γκολ του Μπράμπετς, με τον Γκαρθία να «τελειώνει» το ματς με ένα ακόμη τέρμα. Έτσι ο Άρης ανέβηκε στους 17, με την Athens Kallithea να μένει στους 5.

Ο Άρης απ’ την αρχή του ματς βρήκε απέναντί του μια καλά οργανωμένη άμυνα. Παρ’ όλα αυτά προσπαθούσε να έχει ενέργεια στο παιχνίδι του, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους. Στο 9’ ο Μορότς έκανε το σουτ, με τον Μπαραγκάν να απομακρύνει την μπάλα. Ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Μανού Γκαρθία στο 12’.

Ο Ντιαντί στο 29’ σούταρε με τον Ντιαντί να μπλοκάρει. Οι Θεσσαλονικείς δυσκολεύονταν σημαντικά στο να δημιουργήσουν κόντρα στη σωστά στημένη ομάδα της Athens Kallithea. Τα δεδομένα στο ματς άλλαξαν στο 34’, όταν ο Πασαλίδης για φάουλ στον Μορόν αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο.

Ο Ντεμέτριους στο 40’ σούταρε άστοχα, σε μία απ’ τις ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες της Καλλιθέας. Ένα λεπτό μετά ο Γκαρθία σούταρε από διαγώνια θέση, με τον Μπαραγκάν να διώχνει.

Στο 44’ δόθηκε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ισιμάτ στον Χουάνκαρ. Όμως μετά από εξέταση της φάσης δόθηκε χέρι στον Ισπανό μπακ και επιθετικό φάουλ. Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αρκετά κερδισμένα κόρνερ και σέντρες για τον Άρη, όχι όμως και ευκαιρίες. Ο Γκαρθία είχε καλό σουτ στο 54’ με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ευκαιρίες δεν μπορούσε να δημιουργήσει η ομάδα της Θεσσαλονίκης. Μόλις το έκανε, βρήκε και το δρόμο προς τα δίχτυα…

Στο 65’ Γκαρθία εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπράμπετς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαραγκάν για το 1-0!

Δύο λεπτά μετά, ο Μορόν «τσίμπησε» ωραία την μπάλα με τους φιλοξενούμενους να διώχνουν πάνω στη γραμμή. Στο 69’ ο Μπαραγκάν έσωσε την ομάδα του στο σουτ του Γκαρθία.

Είκοσι λεπτά πριν τα 90’, η Καλλιθέα έκανε την πρώτη της τελική στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μερκάτι να σουτάρει χωρίς να απειλεί τον Κουέστα.

Ο Άρης «άγγιξε» το δεύτερο γκολ στο 72’, με τον Ντιαντί σε τετ α τετ να στέλνει την μπάλα άουτ! Τέσσερα λεπτά μετά ο Σίστο σούταρε, με τον Μπαραγκάν να μην απειλείται.

Ο καταιγισμός ευκαιριών των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο 79’, με τον Γκαρθία να βγάζει τετ α τετ τον Νταρίντα, με τον Μπαραγκάν να τον σταματά. Τα σουτ από Εντιαγέ και Μοντσού στο 82’ και στο 83’ έστειλαν την μπάλα άουτ.

Τελικά το ματς «κλείδωσε» για τον Άρη στο 88’, όταν ο Μανού Γκαρθία πήρε την πάσα του Μορόν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, με τον Άρη να παίρνει την 4η σερί νίκη του και συνολικά 5η στο πρωτάθλημα. Η Athens Kallithea δεν έχει νίκη μετά από 8 ματς.

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

Κίτρινες: Μόντσου – Πασαλίδης, Ισιμάτ-Μιρίν, Ματίγια, Εντιαγέ.

Κόκκινες: Πασαλίδης (34’)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Χουάνκαρ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μόντσου, Σιφουέντες (75’ Νταρίντα), Ντιαντί (75’ Σίστο), Μάνου Γκαρθιά (89’ Βέλεθ), Σουλεϊμάνοφ (59’ Φετφατζίδης), Μορόν (89’ Κουάισον).

ATHENS KALLITHEA FC (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Σοϊρι (85’ Νίκολιτς), Χάνουσεκ, Ισιμάτ-Μιρίν, Πασαλίδης, Μότοκ, Μερκάτι (72’ Βαλμπουενά), Ματίγια (46’ Εντιαγέ), Ντεμέτριους (72’ Λουκίνας), Τζιάνι, Ουλντρίκις (39’ Μεχίας).