Εθνική Ελπίδων: Τα έδωσε όλα, αλλά χάθηκε το όνειρο του Euro U21 – Τίμησαν τη μνήμη του Μπάλντοκ

Εθνική Ελπίδων: Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, επέστρεψε από το 0-2, αλλά τελικά ηττήθηκε 3-2 από την Κροατία κι έμεινε εκτός των playoffs του Euro U21.

Οι διεθνείς τα έδωσαν όλα και πλησίασαν μια μεγάλη ανατροπή, η οποία τελικά χάθηκε, όπως το όνειρο της πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι Κροάτες προηγήθηκαν 2-0, χάρη στα τέρματα των Κατσαβέντα (16’) και Μπέλιο (34’), ωστόσο η Εθνική Ελπίδων επέστρεψε κι ισοφάρισε! Ο Κωστούλας μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου κι ένα λεπτό αργότερα ο Μπακούλας έκανε το 2-2.

Η «Χρβάτσκα» ήταν τελικά αυτή που πήρε τη νίκη, καθώς βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Βούσκοβιτς στο 76ο λεπτό. Κάπως έτσι κατέλαβε τη δεύτερη θέση, η οποία οδηγεί στα playoffs του Euro U21.

Η Εθνική αγωνίστηκε με μαύρα περιβραχιόνια στη μνήμη του Τζορτζ Μπάλντοκ, ο οποίος έφυγε ξαφνικά από τη ζωή, σκορπώντας θλίψη στον χώρο του αθλητισμού.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Τσάβλινα, Βάλινσιτς, Βούσκοβιτς, Πρπιτς (45’+1′ Μπάρζιτς), Χργκοβιτς (46′ Τσβιγιάνοβιτς), Μπέλτσαρ, Σόλτνο, Κατσαβέντα (64′ Τσρνατς), Βίντοβιτς (64′ Ζβόναρεκ), Ιβάνοβιτς (78′ Πάβιτς), Μπέλιο.
ΕΛΛΑΔΑ: Μπαλωμένος, Αποστολόπουλος (78′ Κίτσος), Κωστής, Κωνσταντόπουλος, Κουτσογούλας, Κουρφαλίδης (84′ Μεταξάς), Μουζακίτης (55′ Καλογερόπουλος), Μπακούλας (78′ Τζίμας), Νιάρχος (55′ Ζουγλής), Κούτσιας, Κωστούλας.