Super League 2: «Επέστρεψε» κι απέφυγε την ήττα η Καλαμάτα – Είδε την ΑΕΚ Β’ ο Ριμπάλτα

Super League 2: Η ΑΕΚ Β’ προηγήθηκε 2-0 στο 6ο λεπτό, αλλά η Καλαμάτα «επέστρεψε» και πήρε τον βαθμό (2-2) – Στα Σπάτα βρέθηκε ο νέος Διευθυντής Ποδοσφαίρου της «κιτρινόμαυρης» ΠΑΕ, Χαβιέρ Ριμπάλτα.

Δεύτερη συνεχόμενη απώλεια για την Καλαμάτα, η οποία, πάντως, κινδύνεψε με την πρώτη ήττα της.

Η ΑΕΚ Β’ έκανε ένα ονειρικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και πέτυχε δύο τέρματα στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ο Κοντονίκος άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Σόσα, με το τέταρτο γκολ του στο πρωτάθλημα, έκανε το 2-0.

Η «Μαύρη Θύελλα» πήρε την κατοχή της μπάλας και μπόρεσε να αντιδράσει, με τον Μπαράλες να μειώνει με τακουνάκι στο 30’.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Παμλίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 39ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πάρουν το ματς, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Ο Θεοδωρίδης της ΑΕΚ Β’ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες, μια στο 67’ με κεφαλιά και 5 λεπτά αργότερα σε τετ-α-τετ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μορέιρα έφτασε μια… ανάσα από το να δώσει τη νίκη στην Καλαμάτα.

Στα Σπάτα βρέθηκε κι ο νέος Διευθυντής Ποδοσφαίρου της ΠΑΕ ΑΕΚ, Χαβιέρ Ριμπάλτα, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα, έχοντας κι έναν σύντομο διάλογο με τον προπονητής της δεύτερης ομάδας, Νίκο Κούστα.

ΑΕΚ Β (Κούστας): Θεοχάρης, Μανίσα, Κοσίδης, Παυλάκης, Κάτσικας (69′ Λεφράνκ), Ρουκουνάκης, Κολιμάτσης, Γκολφίνος, Σόσα, Κοντονίκος (46′ Κανελλόπουλος), Θεοδωρίδης.
Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κότσαρης, Βασιλαντωνόπουλος (46′ Ουές), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Πίρινεν, Μουστακόπουλος, Μορέιρα, Ριένστρα (60′ Ξενιτίδης), Γρίβας, Παμλίδης (75′ Φρίμπονγκ), Μπαράλες