Super League 2: «Διπλό» στη Ρόδο ο Καμπανιακός, πήρε βαθμό στις καθυστερήσεις ο Αστέρας Β'

Super League 2: Τη δεύτερη νίκη του πανηγύρισε στη Ρόδο ο Καμπανιακός, ενώ ο Αστέρας Β’ AKTOR έσωσε τον βαθμό της ισοπαλία στις καθυστερήσεις, σε αναμετρήσεις για την 3η αγωνιστική.

Ο Καμπανιακός λύγισε 1-0 τον Διαγόρα, με τον Κουτσόπουλος να σημειώνει το «χρυσό» τέρμα στο 36ο λεπτό.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβηκε στην τρίτη θέση του Α’ ομίλου, πίσω από ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα. Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, εξακολουθούν να δίνουν μάχη και κόντρα στα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν, τα οποία έχουν φέρει και μια προσωρινή αφαίρεση βαθμών.

Διαγόρας (Θωμάς Γράφας): Γαλάνης, Παρασκευάς, Δημητρίου (46’ Σταματούλλας), Δημόπουλος, Μανωλάκης, Γαρουφαλιάς (46’ Μπρέγκου), Παπαδόπουλος (55’ Σαπουντζής), Τσιαντούλας, Άντο (74’ Καζάου), Κοκκίνης (60’ Λιούμης), Μανιάς.
Καμπανιακός (Κώστας Γεωργιάδης): Γιακουμής, Καθάριος Π. (75’ Ντουμάνης), Παπακωνσταντίνου (46’ Σαρβανίδης), Γαρύφαλλος (67’ Πέττας), Έππας, Κολλαράς, Καθάριος Ν. (67’ Μανιός), Φροσύνης, Κωτσόπουλος (84’ Διαμαντόπουλος), Σέχου, Παπαστεριανός.

Την… μπουκιά από το στόμα του Χανιών πήρε ο Αστέρας Τρίπολης Β’, ο οποίος ισοφάρισε στο τελικό 1-1 στις καθυστερήσεις. Η ομάδα της Κρήτης κρατούσε «αγκαλιά» το πρώτο «τρίποντό» της σε σεζόν, χάρη στο τέρμα του Κόλα στο 26ο λεπτό. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Σαφαρίκας έκανε άστοχη έξοδο κι ο Οκό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας τον βαθμό στους Αρκάδες.

Aστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Αρχοντάκης, Τουρκοχωρίτης (76′ Παπαδημητρίου), Μπουσάι, Γρομητσάρης, Λάσκαρης, Μπουλούλης (46′ Καραγλάνης), Ντέτλερ (57′ Μπατζώνης), Προύντζος (68′ Καλά), Κετού, Κωστέας (46′ Σαμπάιο), Οκό.
Χανιά (Σπανός): Σαφαρίκας, Προβυδάκης (64′ Ρότα), Γκμπενιόν, Γκοράνοφ, Στεπίνσκι, Αρτουντουάγκα (85′ Μπάτζιος), Κυριακίδης, Λεμονής, Τσέλιος, Μάλτσι, Κόλα.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 4 Οκτωβρίου

Σάββατο 5 Οκτωβρίου

Κυριακή 6 Οκτωβρίου

Δευτέρα 7 Οκτωβρίου

Η βαθμολογία (3 αγώνες)

– Κατόπιν της απόφασης 44/2024 του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ, έχουν αφαιρεθεί προσωρινά από την ΠΑΕ Διαγόρας τρεις βαθμοί.